Od Mongolska po Veľkú Tŕňu

október 7, 2008 No Comments »
Člen Predsedníctva SAV Peter Javorský otvára tohtoročnú Noc výskumníka v Košiciach. Na svoj vstup čaká moderátor akcie Vojtech Rušin (vľavo).

Člen Predsedníctva SAV Peter Javorský otvára tohtoročnú Noc výskumníka v Košiciach. Na svoj vstup čaká moderátor akcie Vojtech Rušin (vľavo).

Noc výskumníka sa opäť konala aj v Košiciach, tentoraz 26. septembra v areáli ústavov SAV na Watsonovej ulici. Rovnako ako v Bratislave, podujatie odštartovalo vernisážou výstavy fotografií Svet vedy fotoobjektívom výskumníka, ktorých autormi sú vedeckí pracovníci SAV. Vo vstupných priestoroch pred veľkou aulou ju otvoril člen Predsedníctva SAV Peter Javorský a osvedčený sprievodca-moderátor obdobných podujatí Vojtech Rušin z Astronomického ústavu SAV. Aj on je jedným z 25 autorov dohromady 60 fotografií, na ktorých si možno pozrieť, aké nádherné tvary a situácie možno objaviť v tajomnom svete vedy. Vojtech Rušin sa tentoraz predstavuje zábermi z letného pobytu v Mongolsku, kam sa vydal za zatmením Slnka. Exotika nás akosi vždy viac láka, ale treba uznať, že nádherné zábery môžu vzniknúť aj tu, za rohom, vo Veľkej Tŕni, známej oblasti pestovania tokajského vína. Výstava potrvá do 10. októbra a tak si ju môžu pozrieť aj tí, ktorí to doteraz nestihli. Verte, že aj obed v neďalekej ústavnej jedálni vám bude chutiť viac, ak sa na výstave dobre naladíte.

Vojtech Rušin na chvíľu zmenil profesiu. Z astronóma sa stal moderátor.

Vojtech Rušin na chvíľu zmenil profesiu. Z astronóma sa stal moderátor.

Aha! - o záberoch sa vášnivo diskutovalo...

Aha! – o záberoch sa vášnivo diskutovalo…

... bokom nezostali ani vedci. Vľavo Michal Stanko z košického pracoviska Ústavu zoológie SAV, jeden z vystavujúcich autorov. Jeho fotografia Kopulujúce slimáky  patrila medzi najpútavejšie. Diskutuje s ním parazitológ Marián Várady, prizerá sa bývalý dlhoročný riaditeľ Parazitologického (predtým Helmintologického) ústavu SAV prof. Pavol Dubinský (vpravo).

… bokom nezostali ani vedci. Vľavo Michal Stanko z košického pracoviska Ústavu zoológie SAV, jeden z vystavujúcich autorov. Jeho fotografia Kopulujúce slimáky patrila medzi najpútavejšie. Diskutuje s ním parazitológ Marián Várady, prizerá sa bývalý dlhoročný riaditeľ Parazitologického (predtým Helmintologického) ústavu SAV prof. Pavol Dubinský (vpravo).

V Košiciach po prehliadke výstavy pokračovali formou diskusie vo Vedeckej kaviarni, tentoraz na tému Veda v rodine a rodina vo vede. Formou interview sa predstavili dve rodiny, ktorých členovia pracujú vo vede a boli ochotní podeliť sa o svoje skúsenosti z ich vedeckého rodinného života. Jeden pár tvoria Marián a Zora Váradyovci, parazitológ z Parazitologického ústavu SAV a fyziologička z Ústavu fyziológie hospodárskych zvierat SAV, druhou dvojicou boli Igor a Iveta Štyriakovci, mikrobiológ z ÚFHZ a biotechnologička z Ústavu geotechniky SAV. Tretí pár – Emil a Zuzana Gažiovci (obaja z Ústavu experimentálnej fyziky) tiež chceli prísť, ale manžela zaskočili zdravotné problémy.

Pozvanie do Vedeckej kaviarne prijal manželský vedecký pár Zora a Marián Váradyovci...

Pozvanie do Vedeckej kaviarne prijal manželský vedecký pár Zora a Marián Váradyovci…

Voľná diskusia, kde opäť prejavil svoje moderátorské schopnosti astronóm Vojtech Rušin, ukázala, že vedecké manželské páry majú na jednej strane dosť spoločného, na druhej strane sú rozdielne. Spoločnú majú Váradyovci a Štyriakovci dĺžku manželstva – zaokrúhlene dve desiatky rokov. Kým prvá dvojica spolu študovala na veterine v jednom ročníku a dokonca v jednej skupine, druhý pár sa zoznámil na letnej aktivite vysokoškolákov. Zhodne majú po dve deti – prvá dvojica má dcéru a syna, druhá dve dcéry (staršia z nich sa podala na mamu, tiež študuje geológiu. Keďže v oboch prípadoch manželské dvojice spája práca v SAV, v diskusii pochopiteľne padla otázka, či vedecky pracujú aj doma. A tu už bol rozdiel. “Áno, my často hovoríme o vede, konzultujeme pracovné otázky,” dovolila nazrieť do rodinného života pani Štyriaková. “Skôr som sa vypytovala ja. Špecializovala som sa na oblasť minerálnych biotechnológií a tam sa mi ako geologičke veľmi zišli manželove vedomosti a rozhľad v mikrobiológii.” Úplne inak to funguje u Váradyovcov, hoci sú obaja veterinárni doktori. “Ja pracujem v laboratóriu výživy a metabolizmu prežúvavcov, manžel sa venuje rezistencii na antihelmintiká. Snažíme sa zdravo stravovať i žiť, nedele zásadne patria oddychu, napríklad vo forme cyklistiky, turistiky alebo behu na lyžiach,” prezradila pani Váradyová a dodala, že pri večeri rozhodne nehovoria o prvokoch ani o pásomniciach. Vede sa venujú v ústavoch.

Text: Katarína Čižmáriková
Foto: Tomáš Čižmárik

...aj vždy usmiati Iveta a Igor Štyriakovci.

…aj vždy usmiati Iveta a Igor Štyriakovci.

O vedeckých manželstvách možno hovoriť aj s humorom. Oči do neba (do ktorého sa mimochodom pozerá celý život) pri tom vyvrátil aj Vojtech Rušin, ktorú viedol celú debatu. Očividne dobre sa tiež bavili manželia Štyriakovci (vpravo) i Váradyovci (vľavo).

O vedeckých manželstvách možno hovoriť aj s humorom. Oči do neba (do ktorého sa mimochodom pozerá celý život) pri tom vyvrátil aj Vojtech Rušin, ktorú viedol celú debatu. Očividne dobre sa tiež bavili manželia Štyriakovci (vpravo) i Váradyovci (vľavo).

 

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *