Vitajte v databáze Speleologickej literatúry Slovenska streda, 29. január 2020, 22:43 SEČ  

Hľadanie Prechádzať Zmeny Pomoc Štatistika O SLS Adresy
Úvodná stránka
Pomoc ?
Ako na SLS?
Štruktúra databázy
Jednoduché hľadanie


  Zopár rád pre jednoduché vyhľadávanie   

Jednoduché vyhľadávanie je protiklad ku kombinovanému, nie k zložitému, lebo snahou S.L.S. je jednoduché a prehľadné ovládanie, ktoré ani nepotrebuje pomoc. Napriek tomu dovoľte niekoľko usmernení predovšetkým ohľadne diakritiky:

Všeobecné pravidlá

  • Vyhľadávanie v databáze S.L.S. je fulltextové, t.j. zadaný textový reťazec sa vyhľadáva kdekoľvek v zvolenom poli, aj uprostred slova. Tak kras nájde kras, krasový, krasovej ale aj okrasnej (keby tam také slovo bolo).
  • V Jednoduchom vyhľadávaní sú dva prepínače, štandartne je zvolený
    • Volne, vďaka čomu vyhľadávanie nerozlišuje veľká a malá písmena, (t.j. dolina a Dolina sú identické požiadavky) a tiež väčšinu diakritiky (pozri nižšie). Nastavenie
    • Presne spôsobí, že systém bude rozlišovať velké a malé písmena v hladanom reťazci (Jaskyňa a jaskyňa dá rôzne výsledky) a bude rozpoznávať znaky s diakritikou od znakov bez nej.
  • V TRIAL verzii je vyhľadávanie obmedzené na 30 záznamov a minimálna dĺžka hľadaného reťazca musí byť 3 znaky.
  • Jeden znak uprostred slova môže byť zastúpený znakom   _ (spodná linka, alias "podtržítko"), znak podtrhnutia.
  • Znak % (percento) umožňuje zastúpenie ľubovolného počtu znakov uprostred reťazca. Tak v názvoch autorov J%ová nájde Jirmerová, Jurkovičová prípadne pri voľbe Volne aj Hojstričová alebo Rajman L., Erdös M., Szabová. Dávať znak % na začiatok alebo koniec reťazca nemá význam.

Ako s diakritikou

V súčasnej verzii nie je implementované hľadanie s vypnutou diakritikou a prepínače Volne a Presne majú efekt iba pri veľkých a malých písmenách.

Pokiaľ máte problém s vyhľadávaním niektorej diakritiky (napr. ž), môžete byť chyba u Vás. Váš prehliadač musí mať povolené automatické nastavenie kódovania alebo nastavené (pre IE vo Windows v položke Zobraziť, Kódovanie, Stredoevrópske jazyky (ISO)" = v slušnej spoločnosti nazývané) iso-8859-2.  Dátum vydania: 31. 1. 2004  Autor: SJP  

Copyright SJP, © 2020 S.S.S. ver. 1.0 Stránka vytvorená za 0.00 sekúnd 
S.L.S. beží na S.L.S. používa S.L.S. používa S.L.S. používa S.L.S. beží na