Vitajte na Slovenskom Speleologickom Serveri streda, 29. január 2020, 20:51 SEČ  

Hľadanie Mapa serveru Zmeny S.S.S. Vysvetlivky Štatistika Adresy
Úvodná stránka
Slovensky
Speleo BLOG
Literatúra
SSS - Spoločnosť
SK CASSOVIA
Starý jaskynný pes
Anglicky
Slovakia: Cave Server
SuperLong Traverse
Slovak karst
Stary Hrad Cave

  Beletria o S.S.S.   

  1. Motivácia pre S.S.S.? Myšlienkou dynamických stránok o speleológii som sa zaoberal dávnejšie, ideí bolo viac, chýbal impuls. Pred rokom zosilneli v Slovenskej speleologickej spoločnosti hlasy volajúce po novej, krajšej, modernej, aktuálnej a pod. prezentácii na Internete ako z mladického nadšenia zlepenej. Našli sa nadšenci, ktorí sa ponúkali s krásnou stránkou za ťažké desaťtisíce. V lete 2003 Výbor SSS rozhodol o vytvorení skupiny pre túto činnosť, menoval zodpovedného šéfa, a ticho. Na jeseň som pochopil, že bordel v mojích záznamoch o speleologickej literatúre mi prerástol cez hlavu a začal hladať vhodný databázový software - legálny, rýchly, jednoduchý a zadarmo. Táto rovnica má jediné riešenie - Linux, MySQL, PHP, shell skriptovanie.
  2. Tvoriť dynamické aktuálne stránky nemôže jeden dobrovoľník, hľadal som tedy vhodný weblog. Výber padol na GeekLog, zrejme som nadobudol dojem, že je najlepšie zabezpečený proti nabúraniu závistlivými študujúcimi hackerami. Potreboval ale dôkladnú lokalizáciu, úpravu kódu, zmenu template a preklad hlásení (tých je skoro na pol Spravodaja). Jeho poslovenčovanie nie je ešte dokončené, ale ostalo iba niekoľko verejnosti neprístupných funkcií.
  3. Ako ďalej? V súčasnosti som S.S.S. vystavil do skúšobnej prevádzky. Očakávam vychytanie chýb a motiváciu pre ďalších nadšencov, aby sa zapojili do naplňovania BLOGu. Proces registrácie je automatický (to neznamená, že nie je bez kontroly), tak kto sa rozhodne podielať sa na tvorbe S.S.S. nech sa predvedie. Já osobne budem pracovať na chýbajúcich funkciách databázy literatúry a jej naplňovaní. Isteže mám ďalšie idey, aké služby ešte S.S.S. poskytne. A uvítam reálne príspevky, aby S.S.S. neostal hračkou jedného muža, ale stal sa médiom Spoločnosti.
  4. Prevádzka Slovenského speleologického serveru a jeho služieb je možná vďaka dobrej práci Skupiny výpočtovej techniky ÚEF SAV Košice, ktorá zabezpečuje činnosť domény saske.sk.
  5. Podrobnosti o PHP kóde a softwarovom pozadí S.S.S. sú objasnené na stránke O S.L.S., kapitola Software. Krátke vysvetlenie, prečo S.S.S. stále generuje HTML 4.0 kód, keď svet je už v XML. Lebo na Slovensko príde informatizácia škôl a domácností až v nasledujúcich rokoch a v súčasnosti je stále dosť ľudí, ktorí používajú staršie stroje, Win98 a verzie prehliadačov z dob, kedy sa o XML iba špekulovalo pri káve. Druhý dôvod je ten, že mi išlo viac o obsah, ako o ukazovanie modernosti.
  6. Na nových stránkach som sa nedokázal vyhnúť použitiu JavaScriptu, ale je tam iba jedna maličká funkcia. Blog je prevzatý a upravený Geeklog, ale aj v ňom je JavaScript obmedzený na nezbytné minimum. Na oplátku na mojich stránkach nenájdete nepotrebné animácie, automatické lišty, neúčelné flashe, samovyskakovacie okienka reklamy a jiné "úchvatné" kraviny.
  7. Určite tu ale nájdete prehrešky voči spisovnej slovenčine. Nebudem sa hnevať, ak mňa na ne upozorníte. Rovnako ako na iné chyby, či už v kódovaní diakritiky alebo špatnej funkcii stránok. Ak máte pocit, že stránky sa negenerujú správne, pred sťažnosťou si ale, prosím, preverte, či máte na svojom prehliadači všetko v poriadku - povolený Javaskript, cookies, dynamické fonty a automatické rozpoznávanie znakovej sady (charsetu), niekdy pomôže aj stisnúť Reload (Znovu načítať), prípadne vyčistiť cache. S.S.S. bol testovaný na rôznych verziách Netscape (vrátane v. 4.xx), IE 4, 5 aj 6.0, Mozzila 0.9.xx, Opera (7.23?), Konqueror 2.2.1., sčasti pod Win?? (95-XP, nie ME), sčasti pod Linux RH 7.2-9.0.


  Dátum vydania: 6. 2. 2004  Autor: SJP  

Copyright SJP, © 2020 S.S.S. ver. 1.0 Stránka vytvorená za 0.01 sekúnd 
S.S.S. beží na S.S.S. používa S.S.S. používa S.S.S. používa S.S.S. beží na